Tájékoztatás Nemzeti Humán Biomonitoring Programról
„A 29 európai ország több mint 200 szervezetét és az Európai Unió intézményeit (EEA, ECHA, EFSA) is magába foglaló, hét éven át futó PARC (Partnership fór the Assessment ofRisks from Chemicals; https://www.eu-parc.eu/) projekt célul tűzte ki az európai lakosság egyes, káros kémiai anyagoknak való kitettségének felmérését. Ennek keretében 2024-ben és 2025-ben Magyarországon egy beavatkozással nem járó, humán biomonitoring (HBM) vizsgálatot tervezünk végezni a 6-11 éves gyermekek körében.
Számos olyan kémiai anyag található a környezetünkben, melyek a szervezetbe jutva megzavarhatják a hormonrendszer finomszabályozását, ezáltal befolyásolhatják a nemi fejlődést, károsak lehetnek az idegrendszer fejlődésére, illetve további egészséghatásokat is kiválthatnak. Ezen kémiai anyagok jellemzően kis mennyiségben fordulnak elő és elsősorban folyamatos/ismétlődő kitettségek során, vagy a szervezetben felhalmozódva, hosszabb távon okozhatnak káros egészséghatást (befolyásolják a hormonrendszer, idegrendszert, anyagcserefolyamatokat stb.).
A PARC projekt keretében kifejlesztett egységes módszertan alkalmazásával a nemzeti vizsgálat első körében bizonyos műanyag adalékanyagok (ftalátok, biszfenolok), és növényvédőszer-metabolitok, a kotinin és egyes fémek koncentrációjának vizsgálata történik.
Az Egészségügyi Tudományos és Kutatásetikai Bizottság (a továbbiakban: TUKEB) által engedélyezett, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (a továbbiakban: NNGYK) által végzett Nemzeti Humán Biomonitoring Program első országos reprezentatív vizsgálata 2024 májusában indul, melynek célja a gyermekek egyes kémiai anyagoknak való kitettségének felmérése egyszeri haj-, illetve vizeletminták elemzésével .
A reprezentatív felmérés összesen 300 alsó tagozatos (6-11 éves) gyermek bevonását igényli a kővetkező egy évben. A TUKEB által elfogadott vizsgálati terv szerint a toborzás elsősorban az általános iskolákon keresztül történik. Az intézmények csak a vizsgálatban való részvételről szóló felhívás szülőkhöz való eljuttatásában vesznek részt Az önkéntes alapú jelentkezést követően a vizsgálatban résztvevők kiválasztása összetett, többlépcsős folyamat szerint történik, figyelembe véve a kor, nem, földrajzi elhelyezkedés, a településtípus és a szociodemográfíai jellemzők szerinti megoszlásokat is.
Az önkéntes jelentkezések alapján – a megadott feltételek szerint kiválasztott családokkal – az NNGYK munkatársai a megadott elérhetőségeken egyeztetnek majd a további lépésekről (pl. beleegyező nyilatkozat aláírása, mintavétel és kérdőíves felmérés részletei). A felmérés eredményeiről a szülők visszajelzést kapnak, amennyiben jelzik erre vonatkozó igényüket a beleegyező nyilatkozaton.
Ezen túlmenően a vizsgálatban résztvevők felének számára – 150 esetben – az NNGYK felajánlja, hogy a gyermek otthonában beltéri levegőminőség vizsgálatot végez, hogy képet kapjunk a magyarországi lakóépületek beltéri levegőminőségéről. Ezeknél a családoknál a gyermek otthonában néhány kisméretű, zajjal nem járó mintavevő kerül kihelyezésre a gyermek szobájában, melyek egy hét elteltével kerülnek begyűjtésre.
A mérések kiértékelését követően az eredményekről tájékoztatást adunk, mely indokolt esetben javaslatot is tartalmaz a kitettség csökkentésének módjairól.”
Amennyiben a Nemzeti Humán Biomonitoring Programhoz csatlakozni szeretnének, azt kérjük anepeu.hnivheiy@csongrad.gov.hu címre 2024.06.28-ig jelezzék.
Hódmezővásárhely, 2024. június 6.
Tisztelettel:
Dr. Mucsi Alexandra
osztályvezető